вторник, 28 януари 2014 г.

Лампов усилвател 6Н5С/6Н13С

Steampunk - Old Pearl


Дойде време да се захвана и с тази красива лампа - двоен триод с отделни катоди и малко вътрешно съпротивление.
Като недостатъци се сочат различията в параметрите на триодите в един балон, голяма консумация за отопление на катодите, ниска стръмност и нисък коефициент на усилване.
Лампата не е подходяща за SE усилватели, тъй като в тази топология има големи хармонични изкривявания.
За това се спирам на РР топология, където до голяма степен недостатъците характерни за SE се преодоляват.
При РР топология следва да се има предвид, че токовете на триодите в един балон е по-добре да се уеднаквят с промяна на катодните съпротивления или фиксирано преднапрежение, отколкото да се подбират лампи.
Така също е необходимо да се отчете, че при двукратното  увеличение на анодния ток в тази топология се изискват качествени трансформатори, изчислени да издържат на подмагнитващия ток.
Уникалната форма на балона подтиква към ретро дизайн. Всъщност това бе основната причина да се заема с този проект.
След няколко дни се оформи и окончателният дизайн на усилвателя.



Засега все още работя по схемата.


Отново се връщам на схема с междукаскадни транформатори, обнадежден от положителните резултати на колегата инж.Валери Павлов, на когото отстъпих своите междукаскадни трансформатори. ТУК
Новите междукаскадни трансформатори са вече тук.




Трансформаторите са от типа SE-PP с преводно отношение 1:0,7+0,7


Вторичните намотки са с изведени автономни изводи /без общ извод/ за да може да се работи по-свободно при конструирането на фиксирано преднапрежение за крайните лампи.

 
Ще е необходимо преднапрежение за всяка крайна лампа между 55 и 75 волта.
Тока на крайните по ВАХ трябва да бъде 70 мА.
 Това е вариант на захранването на ампа с кенотронен трансформатор.

И вариант на захранването с конвенционален аноден трансформатор.


Усилвателят е вече готов. Рамената в двата канала се изравниха много прецизно.
Звукът: Могъщ бас! Няма друго определение. Перфектен микродетайл в ниските, чисти среди, звънки и ясни високи с изключителна атмосфера и сцена. Изключителна динамика!
Нямам думи да опиша колко добре се получи усилвателят с междукаскадни трансформатори.
Освен, че се прави по-лесно има и предимството, че е по качествен.

Видеото не стана добре с мобилния телефон. Когато имам повече време ще направя ново филмче.

Остана да направя и налепя месинговите плочки и табели.






Направих си едно устройство за измервания, което отдавна отлагах. С него връзката със звуковата карта на компютъра е по-качествена и надеждна.
И някои измервания на THD+N, които надминаха всичките ми очаквания. Междукаскадният трансформатор оказва изключително влияние върху качеството на усилвателя.





















































вторник, 14 януари 2014 г.

Изходни трансформатори за лампови усилватели



Изходни трансформатори с приведен аноден товар 5к и вторична намотка за 4 и 8 омови озвучителни тела. Резистивно съпротивление на първичната намотка - около 286 Ohm. Индуктивност между 9 и 10H. Предназначени са за работа с токове до 50 mA. Подходящ за лампи EL84/6П14П, 6П18П, 6П23П, 6П43П, 6П6С, QQE03-12, 6Ф3П, 6Ф5П, 6Ф6С, ECL82, ECL86 и мн. др. с анодна мощност до 20W. Изработени са от качествена двойна СС-кор стомана (Double CC-core).
Трансформаторите са навити от опитен майстор на трансформатори с подходящо секционеране за гарантиране на високи показатели.
Възможно е при предвалителна заявка да бъдат навити с приведен аноден товар 7к или 10к.

 По-долу, снимки до изходен трансформатор от радиола Ригонда, с оглед да се добие представа за големината на трансформаторите.

По-долу, снимки до захранващ  трансформатор от радиола Акорд.

Вече има отзиви от колега от bgaudioclub. Колегата Интелман е вързал трансформаторите на "монтажно шаси" с изходни лампи PCL86 /схема Пиколо/.
1,2мА на триода и 36мА на пентода в триодно.
Както сам се изрази са свирнали супер. Снимката е публикувана с негово съглание.
Трансформатирите са изпробвани и с лампи 6п6с на 46 мА.
Осигуриха блестящ перформънс в комбинация с тази музикална лампа.


Често задавани въпроси:
- Относно секционирането. 
Трансформаторите са секционирани несиметрично, в зависимост от концентрацията на магнитното поле. Съответно вторичната е в най-концентрираната му част.
Всеки майстор си има тайни относно секционирането, както в случая, но от разговори с него добих представа за секционирането, а именно: - слой вторична, два слоя първична, слой вторична, три слоя първична, слой вторична, три слоя първична и т.н.
- Относно честотната характеристика.
Направено е измерване на стъпалото с 6п6с в столична фирма. При -3 дб 10 херца - 37 килохерца. При -0,5 дб 17 херца - 28 килохерца. Разбира се тук трябва да бъде отчетено, че стъпалото е изградено с около 2 на сто коефициент на катодна обратна връзка.
Първоначално се опитах с моя генератор и осцилоскоп да направя някакво измерване на трансформаторите в домашни условия, без да са вързани към стъпало, на което майстора остро се възпротиви. Както той сам се изрази на шега - "на сухо" трансформатори не се мерят. При включване в усилвател и протичане на подмагнитващият ток индуктивността нараства неколкократно и резултатите са съвсем различни.
Kаправих проверка и с реномирани изходни трансформатори, произведени и продавани в България. Не се получиха добри резултани при измерване без да са включени в изходно стъпало.

Ето и едно филмче с измервания на ниските честоти, които направих в домашни условия.
Генераторът ми е с долча честота 30 херца. При 30 херца трансформаторите нямат абсолютно никакъв спад в размаха на вторичната.



Междувременно изпробвах работата на изходните трансформатори и с ECL82 - специално конструирана аудиолампа. Включва триод и пентод в един балон.
С препоръчаните от производителя на лампата стойности на резисторите в изходното стъпало измерих 33 мА.
За звука мога да кажа, че ме изненада с мощността. Не очаквах от тази лампа да засвири така силно, и в същото време приятно и качествено.
Опитах се да заснема кратко филмче с мобилния телефон.