Кентаври нарекох тези моноблокове, тъй като си имат и "копитца" и лампи за тела.
Не съм голям привърженик на концепцията за лампов усилвател, разделен на моноблокове, но така се стекоха обстоятелствата. Трябваше да продължа започнатото и разбира се да удовлетворя желанието на бъдещия собственик - целеустремен бургаски аудиофил.
Крайната лампа - 6н13с, добре позната на мнозина.
За мен това е "най-музикалната" лампа, която съм чувал в РР топология. Музикалната сигнатура на тази любима лампа силно се различава от сухотата на повечето триоди.
В захранващия тракт е изградено кенотронно изправяне.
Предусилвател/фазоинвертор SRPP, изпълнени с лампа 6н9с.
Целта е да се сведат THD до минимум в това стъпало на усилвателя. Също така, очакванията за това стъпало са да осигурява максимално ниво на сигнала така, че да не "клипва" /изкривява/ преди крайното стъпало.За предусилвателя е осигурено по-високо анодно напрежение от това на крайното стъпало, което усложнява в голяма степен изработката на захранващия тракт.
Изкриваванията на стъпалото, както се очакваше станаха значително по-малки.
От графиката става видно, че 2-ри и 3-ти хармоник са сведени до неосезаемо ниво и практически не участват във формирането на THD на стъпалото.
Относно крайното стъпало.
Схемата на усилвателя съм пресметнал в за работа на крайното стъпало в клас АВ.
При такива големи разлики в параметрите на триодите в един балон са необходими големи количества лампи за да бъде направен подбор по парметри. Разбира се аз не разполагам с толкова лампи. Поради тази причина преднапрежението на крайните лампи направих в полу-автоматичен режим, което дава възможност за прецизна настройка и уеднаквяване анодния ток на двата триода в изходното стъпало.
Дизайна премислях дълго време и променях на няколко пъти, докато най-накрая започна да ми харесва.
Ампа е напълно готов. В моменнта провеждам тестове и фина настройка.
Няма коментари:
Публикуване на коментар