Усилвателят е изработен за изключително претенциозен столичен аудиофил Ивайло Томов.
1625 е съвсем различна от Г-807, противно на схващанията. Мощността на 1625 е 35 вата, а на Г-807 е 25 вата. http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/127/1/1625.pdf
Входната лампа, която предпочетох за този проект е 6с45п. Тя е изключително подходяща за работа с междукаскаден трансформатор. Всичко, което можете да прочетете за предимствата на тази музикална лампа в Интернет е съвсем вярно и не е преувеличено.
Ще се опитам да обясня съвсем накратко защо предпочитам връзката между стъпалата да бъде осъществена с междукаскаден трансформатор вместо с прехвърлящ кондензатор.
Стъпало с междукаскаден трансформатор.
Стъпало с прехвърлящ кондензатор.
Нека пресметнем и сравним КПД на анодната верига на двата
вида стъпала.
Мощността на натоварване:
Р н = U н 2 /R н = (U н 2 К т 2 )/R н = 0,689 W - за стъпалото с
междукаскаден трансформатор.
Р н = U a 2 /R н =0,0766 W – за стъпалото с прехвърлящ
кондензатор.
И тогава КПД на анодната верига на стъпалата е:
η а = Р н *100%/Р а = 13,13% - за стъпалото с междукаскаден трансформатор
η а = Р н *100%/Р а = 1,46% - за стъпалото с прехвърлящ
кондензатор
Става ясно, че връзката с междукаскаден трансформатор е около 9 пъти по-ефективна.
Нека сравним напрежението необходимо за обезпечаване режима
по постоянен ток:
Е а = U a +IоR т = 157 V – за стъпалото с междукаскаден трансформатор
Е а = U a +IоR a = 314,5 V – за стъпалото с прехвърлящ кондензатор
Или иначе казано необходимото напрежение за стъпалото с
междукаскадник е два пъти по ниско.
От голямо значение е междукаскадния трансформатор да бъде позициониран в кутията на ампа така, че да получава най-малко въздействие от захранващият трансформатор. За целта е препоръчително конструкторът предварително да включи чувствителни слушалки във вторичната бобина на трансформатора, да включи захранващият трансформатор и да потърси най-подходящото положение между двата трансформатора, така, че да има най малко брум в слушалките После при монтажа в кутията е редно да се съобрази с това.
В конкретния случай положението на междукаскадниците се оказа такова, че се наложи да изрежа малко долния капак на усилвателя. Крачетата са изработени от същата дървесина - орех.
Използвал съм такива междукаскадни трансформатори.
За този проект предпочетох да вложа изходни трансформатори с голямо сечение, в унисон с желанието на поръчителя. Трансформаторите са секционирани по уникална схема. Навити са от инж. Стайков.
Качеството на изходните трансформатори се отразява в най-голяма степен върху качеството на звука.
Ориентацията на RCA конекторите е вертикална, предвид на това да може ампа да се постави по близо да задната преграда на рак система или аудиостелаж.
Обърнал съм специално внимание на всеки детайл. Считам, че високо качество на дадено изделие са получава с прецизно изпълнение на детайлите.
Кутията е изработена от орех масив. Обработена е с тиково масло, като не са прилагани лакови покрития. Така се запазва оригиналната красота и текстура на ореховата дървесина.
В заключение мога да кажа само, че съм силно и приятно изненадан, както от мощността на усилвателя, така и от качеството на звука.
Трудно се описва нещо, което трябва да се чуе и види.
Както споменах в началото, г-н Томов е готов да демонстрира усилвателя на желаещите за го чуят и видят.