неделя, 6 януари 2013 г.

Cinderella



SPECIFICATION:
Iuput Sensitivity:230mV
Output Power: 2×3,2W 6Ж52П (RMS THD<5%)  2х3,9W 6П14П/EL84
Input Impedance:100KΩ 
Output Impedance:4Ω and 8Ω 
AC Input:220V 
Frequency Response:20Hz – 20KHz -1dB
                              1
0Hz – 38KHz -3dB 
Dimension:310×220×160(W-D-H)



Еднотактен, клас А хибриден усилвател без обратна връзка. Лампа – 6Ж52П или 6П14П/EL84 в триодно свързване с автоматично преднапрежение. Cinderella е създаден с любов към ценителите на музиката, за да  достави истинско удоволствие. Комбинацията от доказана топология без междустъпална отрицателна обратна връзка и качествен набор от компоненти, прави звука на усилвателя приятен и естествен.  Входното еднотранзисторно нискошумящо стъпало усилва музикалния сигнал по напрежение без изкривявания, а изходното лампово  стъпало - по ток. Тази комбинация съчетава по най-добрия начин предимствата на двете основни усилвателни технологии и гарантира качествен дъмпинг фактор на изхода. 


 Усилвателят е ръчно изработен. Обърнато е внимание на всеки детайл и елемент, отчитайки неговия звуков нюанс за постигането на цялостно естествено звучене и перформънс.
Усилвателят е специално проектиран за desktop употреба и свързване с всички видове компютри, таблети, телефони и източници на звук. Площта, която заема усилвателят е равна на един лист хартия формат А4. Ниската консумирана мощност го прави подходящ за целодневно слушане без опасност от прегряване или преразход на ел.енергия.

Пик индикаторите са изградени със специални синьо-зелени неон индикатори и оптична отражателна система, която осветява цокъла и анода на лампата за да се наблюдава индикацията отпред.

За звука - класически топъл и детайлен звук, определян като “лампов”. Солиден бас, топли и меки вокали, фини и ненатрапчиви високи. Атмосфера, в която просто трябва да се потопите за да я усетите!
Този малък усилвател ще ви изненада и с неподозираната изходна мощност, която предлага.
На слушателите, които досега не са имали опит с лампова техника 3,2W може би ще се видят твърде малка мощност в сравнение с трицифрените стойности, отбелязани в брошурите на масовите усилватели. Липсата на рязко ограничение на сигнала, големият запас от импулсна мощност и по-високата детайлност на лампите обаче ще оставят у тях впечатление за много по-мощен и плътен звук, отколкото при няколко пъти по-мощни транзисторни стъпала.

Video:
Има две схващания по въпроса, кое трябва да бъде първо, лампата или транзистора, най-общо казано.

Ако лампата е първа, а транзисторите на изхода, получаваме един прекрасен усилвател с лампово звучене и безтрансформаторно изходно стъпало. Разходите се снижават за сметка на скъпите изходни трансформатори. Запазва се ламповият звук и всички са доволни.
Ама това е като да си модваш CD-то с лампи на изхода и да си слушаш с транзисторен усилвател. Тогава какъв е смисълът от такъв хибриден усилвател?

При втория подход, който аз съм възприел транзистора е първи. Така нямаме никакво оцветяване в предусилвателната част на усилвателя. Ламповия звук се получава в изходните лампи. Да, вярно е, че се влагат изходни трансформатори, но си заслужава. Дампинг фактора при това изпълнение е много по-добър във всяко едно отношение. За мен, макар и по-скъп, този подход е правилният.

По повод сравнението на дъмпинг фактора на транзисторен и лампов усилвател един познат, чието име няма да споменавам, каза за транзисторните: "Да го усилваш да пее и в същото време да го стискаш за гърлото!!!"

Затова ламповите усилватели с по-малко ватове свирят по-силно от няколто пъти по-мощни транзисторни усилватели.

Конкретно за този усилвател мога да кажа, че съм заложил възможност лампата 6Ж52П да бъде заменена от 6П14П или EL84.
Така получаваме по-висока изходна мощност. Вярно, че се губи очарованието на 6Ж52П, но всичко опира до персонален вкус.
6П14П или EL84 са създадени именно за аудиоцели и притежават неповторима звукова сигнатура.